,,Roztańczone ogniki, słoneczne chochliki – Ballo 2015

9 maja w Żorach w kinie- Scena na Starówce- odbył się XIII Międzynarodowy Festiwal Taneczny Ballo 2015 ,,Roztańczone ogniki, słoneczne chochliki” pod patronatem Senatora RP Adama Ździebły, Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy, Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kosztyły. Organizatorem było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo oraz Miejski Ośrodek Kultury, natomiast współorganizatorem Zespół Szkół nr 5 oraz zespół Wesołe Nutki.
W tym roku ta prestiżowa impreza po raz pierwszy miała charakter konkursu. Na żorskiej scenie zaprezentowali się tancerze z całej Polski – Jaworzna, Andrychowa, Tworkowa, Kielc, Żywca, Raciborza, Rybnika, Gliwic, Sosnowca, Szczejkowic, Miasteczka Śląskiego, Chrzanowa, Marklowic, Czerwionki- Leszczyny i Żor oraz grupy zagraniczne z Białorusi, Węgier i Serbii. W imprezie wzięło udział 45 formacji tanecznych, 14 duetów i 23 solistów tj. około 950 osób. Konkurs odbył się w sześciu kategoriach: zespoły folklorystyczne, taniec dziecięcy oraz miniatura i inscenizacja taneczna, show dance, street dance, duety i soliści. Wręczono dwie nagrody rzeczowe: za najlepszą prezentację zagraniczną dla zespołu Kozica z Serbii oraz za najlepszą prezentację polską dla zespołu Twister z Żywca. Instruktorka WN- Dance Group Klaudia Dynak przeprowadziła dla uczestników festiwalu animacje taneczne z tańca nowoczesnego. Cała sala wraz z roztańczonymi chochlikami promieniała radością, pozytywną energią i wprawiła wszystkich w radosny nastrój. Poza tym w czasie obradowania jury czas umilały solistki Klubu Piosenki Ballo – Sylwia Szpiech, Jagoda Kudlińska, Patrycja Wuwer i Agata Gładysz.
Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie wieloletnia pomoc Urzędu Miasta Żory i Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej, za co organizatorzy i uczestnicy festiwalu gorąco dziękują.
Ponadto dziękujemy innym sponsorom i przyjaciołom Towarzystwa za wsparcie w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia – Miasteczkowi Westernowemu Twinpigs, Staroście Pszczyńskiemu Pawłowi Sadzy, Kancelarii Radców Prawnych Lexus Consulting, Zajazdowi Szałas, Sklepowi Świeżyzna, Piekarni Rehlis, Piekarni Magdalena Witoszek, Piekarni Kristof, Przedsiębiorstwu Budowlano-Melioracyjnemu TOLOS, Zakładowi Usług Specjalistycznych Roman Sozański, Dyrekcji Zespołu Szkół nr 5 Pani Ewie Bień, rodzicom zespołu Wesołe Nutki, Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz kierownikowi kina na Starówce Pani Jolancie Hrycak. Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci i młodzieży oraz ich instruktorów za ,,wyczarowanie” artystycznej atmosfery pełnej życzliwości, za dostarczenie niezapomnianych emocji i wzruszeń.

Towarzystwo Ballo dziękuje również swoim gościom zagranicznym, dla których zapewniło ciekawy i atrakcyjny program pobytu w naszym mieście. Zaprzyjaźnione zespoły zwiedziły najpiękniejsze zakątki Żor, poznały jego krótką historię, uczestniczyły w festiwalowych warsztatach tanecznych z flamenco, hip-hopu i zajęciach z pomponami, dyskotece integracyjnej, dały koncert w żorskim hospicjum im. Jana Pawła II oraz w Miasteczku Westernowym. W poniedziałek zespół Kozica z Serbii rozpoczął dzień od spotkania z prezydentem miasta Żory w Muzeum Miejskim. Potem udali się na wycieczkę do Pszczyny. Wieczorem uczestniczyli wraz z zespołem Wesołe Nutki w obchodach Święta Ogniowego i pokazie multimedialno-laserowym pt. ,,Zderzenie żywiołów”. Kolorowe lasery, tańczące fontanny i wybuchy ognia zachwyciły naszych gości.
Do zobaczenia za rok.
Festiwal został dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Żory.