FESTIWAL BALLO – ŚWIĘTEM TAŃCA I RADOŚCI W ŻORACH

10 maja z radością powitaliśmy pierwszych festiwalowych gości z Drmna i Melenci, którzy już następnego dnia wspólnie z zespołem Wesołe Nutki dali koncert w Zespole Szkół nr 5. 11 maja w MOK zostały przeprowadzone warsztaty taneczne z polskich tańców narodowych dla zaprzyjaźnionych grup z Serbii i Węgier. Tancerze bawili się znakomicie, a w nagrodę otrzymali certyfikaty, kubki i długopisy. Poza tym nagrano film, który został zaprezentowany w trakcie trwania festiwalu dla wszystkich uczestników i dla żorskiej publiczności zgromadzonej w kinie. Wieczorem zagraniczni goście wraz z zespołem Wesołe Nutki wzięli udział w uroczystej procesji z płonącymi pochodniami i obejrzeli niepowtarzalny laserowy spektakl z okazji obchodów Święta Ogniowego.

12 i 13 maja odbył się Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Taneczny Ballo 2017 ,,Łączy nas taniec”, którego głównym organizatorem jak każdego roku było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i  Młodzieży Ballo wraz MOK i KSSE. Uroczystość została objęta patronatem Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Żory Piotra Kosztyły. Festiwal był dofinansowany z budżetu Urzędu Miasta Żory.

Na Scenie Kina na Starówce przez dwa dni królował taniec prezentowany przez artystów z 36 miast Polski i z zagranicy – Serbii i Węgier. Łącznie wystąpiło około 1500 tancerzy. Nasze miasto ogarnęło festiwalowe szaleństwo. Tancerze chętnie i licznie prezentowali się na płycie rynku, i niewątpliwie wzbudzali zainteresowanie oraz przyciągali wzrok mieszkańców Żor.

Występy konkursowe odbyły się na wysokim poziomie, a rywalizacja okazała się motywująca i zachęcająca do rzetelnej pracy, i doskonalenia umiejętności tanecznych. Szczególną uwagę przykuwały ciekawe i barwne stroje oraz niebanalne układy choreograficzne. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Anna Śmiganowska, Katarzyna Dziok, Piotr Gaj oraz Dejan Stojadinović z Serbii. Komisja przyznała trzy nagrody GRAND PRIX, a wyjątkowe puchary zostały ufundowane przez Radną Rady Miasta Jadwigę Kempny, Przewodniczącego Rady Miasta Żory Piotra Kosztyłę oraz Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu Rady Miasta Żory Piotra Huzarewicza. W piątek najlepszym zespołem w kategorii street dance okazała się formacja Extreme z Knurowa, natomiast Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Bielsko”  zwyciężył wśród zespołów folklorystycznych. W sobotę nagrodę główną otrzymał zespół Puenta z Leszna. Występy wszystkich uczestników pozostawiły po sobie niezapomniane przeżycia i wiele pozytywnych emocji. Poza tym wręczono nagrodę indywidualną dla tancerki z zespołu Puenta – Adrianny Domańskiej. W trakcie intensywnych obrad jury na scenie wystąpili soliści z Klubu Piosenki oraz Rewia Dziecięca Sylaba z Wyszkowa. Ich bez wątpienia atrakcyjne występy doskonale bawiły i cieszyły oko każdego widza.

Podczas ogłaszania wyników sala kinowa była wypełniona po brzegi – wszyscy z napięciem wyczekiwali werdyktu jury. Towarzyszyły temu okrzyki radości i donośny aplauz. Scena zamieniła się w wielki plener fotograficzny pełen pucharów, statuetek, medali, dyplomów, nagród i roześmianych twarzy zwycięzców. Bardzo wysoka frekwencja uczestników przekonuje po raz kolejny, że za rok warto powtórzyć to niezwykłe wydarzenie.

W sobotę grupy zagraniczne i zespół Wesołe Nutki dały kolejny koncert, ale tym razem w Miasteczku Westernowym Twinpigs. Wieczorem odbyło się międzykulturowe spotkanie integracyjne grup zagranicznych, Wesołych Nutek i ich rodziców, które było kolejną okazją do doskonalenia umiejętności komunikacji oraz stwarzania poczucia solidarności i otwartości na innych ludzi.

W czasie pobytu w naszym mieście zaprzyjaźnione zespoły zwiedziły najpiękniejsze zakątki Żor, poznały jego krótką historię, zwiedziły Muzeum Ognia, korzystały z atrakcji Miasteczka Westernowego, basenu krytego Aquarion, karuzeli Żorzanka oraz udały się na wycieczkę do Chaty Chlebowej w Górkach Małych.

 Międzynarodowa festiwalowa zabawa nie odbyłaby się bez pomocy darczyńców – Spółka Nowe Miasto Żory, Firma Bes – Eko, Firma Żywiec Zdrój, Kancelaria Radców Prawnych – Lexus Consulting; Piekarnie – Kristof, Witoszek, Rehlis, Szmajduch, Zespół  Szkół Nr 5, Kwiaciarnia Iwa, Firma P.H.U.Complex,  Primo Profile Sp.z.o.o., rodzice Dziecięcego Zespołu Tanecznego Wesołe Nutki, wolontariuszy –  harcerzy, pracowników Kina na Starówce i Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.

 Wszystkim bardzo  serdecznie dziękujemy.

Wyniki w poszczególnych kategoriach znajdują się w zakładce Festiwal Ballo 2017.

Informacja: znaleziono złoty łańcuszek, prosimy o kontakt: tel. 661 859 905