Historia zespołu

Dziecięcy Zespół taneczny Wesołe Nutki został założony w 1984 roku z inicjatywy nauczycielek i drużynowych ZHP w Szkole Podstawowej Nr 13 Barbarę Martysiuk i Marię Kożuch. .Swój pierwszy występ zespół przygotował ,dla górników kopalni ZMP w Żorach w 1985 roku. Od 1990 roku Wesołe Nutki rozpoczęły współpracę z MOK w Żorach występując jako zespół MOK i SP -13. Zespół reprezentował ZHP na festiwalach i zlotach harcerskich, dzięki temu otrzymał tytuł Drużyny Sztandarowej Hufca, a za 10- letnią działalność artystyczną Komenda Chorągwi w Katowicach przyznała dla zespołu „ Odznakę za zasługi dla chorągwi” .Z okazji 25 –lecia zespół i kierownik M. Kożuch otrzymali odznakę honorową „Zasłużony Dla Kultury Polskiej” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół uczestniczył w wielu imprezach szkolnych, brał udział w konkursach , festiwalach i warsztatach. Wesołe Nutki występowały w ośrodkach specjalnych, szpitalach, domach dziecka przynosząc chwile radości dzieciom i dorosłym.

Do największych osiągnięć zespołu należą:

 • Ogólnopolski Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce- cztery Brązowe Jodły, dwie Srebrne Jodły , jedna Złota Jodła.
 • 40 Międzynarodowy Jubileuszowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce – 2013, solistka Jagoda Kudlińska – Brązowa Jodła
 • 41 Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce – 2014 solistka Sylwia Szpiech – Złota i Brązowa Jodła
 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki J. Wojdaka Kraków – Sylwia Szpiech
 • Ogólnopolski Konkurs Odkrywamy Talenty- Tęczowy Music Box „Brązowa Nutka”
 • Ogólnopolski Festiwal Taneczny Konin – Brązowy Aplauz
 • Ogólnopolski Festiwal Małego Dominika – Gdańsk
 • Swiatowy Zlot ZHP Gniezno
 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej – Legnica i Racibórz – III miejsce
 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Harcerskiej w Siedlcach
 • Ogólnopolskie Spotkania Kolędowe w Katowicach – I miejsce
 • IV Festiwal Talentów i Niezwykłych Umiejętności Dzieci i Młodzieży Woj. Śląskiego „Uwaga Talent„ – Katowice
 • Festiwal Disco Danse –Kędzierzyn Kożle – I miejsce

14.06.2014 odbyła się wielka gala 30 – lecia zespołu w hali Widowiskowo – Sportowej, na której zespół otrzymał „ Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, a Maria Kożuch i Iwona Kuś – Jureczko otrzymały „Srebrną Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego” od Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach. Kierownik zespołu M. Kożuch otrzymała „Medal Za Zasługi Dla Śląskiej Komendy Związku Harcerstwa Polskiego.”

Wesołe Nutki i Klub Piosenki Ballo reprezentuje i promuje nasze miasto na wielu konkursach, przegladach,  festiwalach  krajowych i zagranicznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Serbii, Białorusi, Ukrainie, Litwie i na Węgrzech.

Obecnie instruktorami zespołu są: Maria Kożuch, Alicja Pastuszka-Koczar, Nina Burtan, Daria Smołka, Wiktoria Pustelny.

W 2003 roku z inicjatywy rodziców zostało utworzone Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo, którego głównym celem jest wspieranie działalności artystycznej zespołu Wesołe Nutki oraz wyszukiwanie i promowanie niezwykłych talentów wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.