XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TANECZNY BALLO – ŻORY 2018

Już 7 czerwca w naszym mieście z radością powitaliśmy pierwszych festiwalowych gości z Ukrainy i Serbii.

8 i 9 czerwca odbył się XVI Międzynarodowy Festiwal Taneczny Ballo 2018, którego głównym organizatorem jak każdego roku było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i  Młodzieży Ballo wraz MOK i KSSE. Uroczystość została objęta patronatem Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Żory Piotra Kosztyły. Na oficjalnym otwarciu gościem specjalnym był zespół z Ukrainy Barviniok oraz zespół z Włoch I Goppini Di Bergamo. Grupa z Winnicy przy akompaniamencie bębnów wykonała przepiękne tańce ludowe w wersji współczesnej, co wywołało ogólny zachwyt i wprowadziło widownię w zdumienie. Na zakończenie swojego jakże oryginalnego występu zaśpiewali po polsku Sto lat i Hej sokoły, wzbudzając tym samym wśród publiczności podziw i uznanie.

W ciągu tych dwóch dni na scenie Kina na Starówce zaprezentowało się 61 zespołów, 41 solistów i 46 duetów. Ogólnie wystąpiło 1200 tancerzy z 26 miast Polski i z trzech krajów europejskich. Artyści między występami spacerowali uliczkami naszego miasta i wzbudzali zainteresowanie oraz przyciągali wzrok mieszkańców Żor.

Występy konkursowe odbyły się na wysokim poziomie, a rywalizacja okazała się motywująca i zachęcająca do rzetelnej pracy, i doskonalenia umiejętności tanecznych. Uwagę zwracały efektowne i kolorowe stroje, interesujące układy choreograficzne oraz zaskakujące rekwizyty. Uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: Anna Śmiganowska, Katarzyna Dziok, Piotr Gaj, Barbara Wołczyk i Tetyana Poltseva. Komisja przyznała dwie nagrody GRAND PRIX, jedną w kategorii street dance, którą zdobył zespół Blackout Junior z Jastrzębia – Zdroju, a drugą w kategorii inne formy tańca otrzymał zespół Puenta z Leszna. Występy wszystkich uczestników pozostawiły po sobie niezapomniane wrażenia. W trakcie obrad jury na scenie wystąpili soliści z Klubu Piosenki.

Podczas ogłaszania wyników sala kinowa była wypełniona po brzegi – wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali werdyktu jury. Towarzyszyły temu okrzyki radości i donośny aplauz. Scena zamieniła się w wielki plener fotograficzny pełen pucharów, statuetek, medali, dyplomów, nagród i roześmianych twarzy zwycięzców. Wysoka frekwencja uczestników przekonuje, że po raz kolejny, za rok warto powtórzyć to jakże niezwykłe kulturalne wydarzenie.

W piątek grupa taneczna Dance Club z Ukrainy, w sobotę zespół Kolo Melenci z Serbii oraz w niedzielę zespół Wesołe Nutki zaprezentowały się na scenie przed Stodołą w Miasteczku Westernowym Twinpigs. Atrakcyjne występy doskonale bawiły i cieszyły oko gości żorskiego parku rozrywki. W sobotę wszyscy udali się do Raciborza na XVIII Międzynarodowe Spotkania Artystyczne Śląsk – kraina wielu kultur, gdzie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, barwnym korowodzie oraz koncercie galowym na dziedzińcu Zamku Piastowskiego.

Towarzystwo Ballo przygotowało zaprzyjaźnionym zespołom atrakcyjny pobyt w Żorach: zwiedzanie Muzeum Ognia, korzystanie z atrakcji Miasteczka Westernowego oraz karuzeli Żorzanka.

To wspaniałe widowisko nie odbyłoby się bez pomocy sponsorów: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Spółka Nowe Miasto Żory, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Firma Best – Eko, Firma Żywiec Zdrój, Firma Wyburzeniowa Warwas , Kancelaria Radców Prawnych – Lexus Consulting, Piekarnia Kristof, Rehlis, Szmajduch, Kwiaciarnia Iwa, Zajazd Rojanka, Zajazd Szałas, Pan Jan Kołodziej, Pani Wioleta Kisielewicz, Pani Jadwiga Kempny oraz rodzice Zespołu Tanecznego Wesołe Nutki.  Festiwal był dofinansowany z budżetu Urzędu Miasta Żory. Wszystkim bardzo dziękujemy     i do zobaczenia za rok.