Dni Animacji i Kultury w Żorach

Dni Animacji i Kultury w Żorach to kolejne nie lada wyzwanie i niecodzienne wydarzenie, którego organizatorem było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i Młodzieży Ballo wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Projekt realizowano przez pięć dni, był dofinansowany z budżetu Urzędu Miasta Żory i objęty patronatem  przez Prezydenta Waldemara Sochę i Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Kosztyłę.

Obchody rozpoczęliśmy 6 czerwca od Międzynarodowego XVII Festiwalu Tanecznego Europejska Balloteka, który trwał  dwa dni. Przez scenę żorskiego Kina na Starówce przewinęło się około 1300 tancerzy z 30 miast Polski, najwięcej z województwa śląskiego, ale pojawiły się także zespoły i soliści z całej Polski (np. Kraków, Warszawa, Augustów, Ostrów Wielkopolski, Łódź, Zgierz, Opole, Rzeszów), z Ukrainy (Kijów i Lwów), ze Słowacji (Koszyce) i z Węgier (Sopron). Tancerze mieli możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego w różnych stylach i technikach tanecznych. Najwyższe wyróżnienie, czyli Grand Prix w kategorii inne formy tańca otrzymał zespół Azyl z Ostrowa Wielkopolskiego, a w kategorii street dance Extreme z Knurowa. Kolejną atrakcją festiwalu okazały się Nutkowe Ulice Tańca prowadzone na rynku i osiedlu Księcia Władysława przez Panią Weronikę Poradę z Fabryki Formy. Wzbudziły one olbrzymie zainteresowanie i pozytywnie zaskoczyły uczestników festiwalu i obecnych żorzan.

Wieczorem 7 czerwca przyjaciele i sympatycy zespołu Wesołe Nutki licznie przybyli do Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach na Koncert Galowy Historia Pisana Tańcem, który odbył się z okazji obchodów 35 – lecia istnienia zespołu. Uroczystość prowadzona była przez byłe Nutki – Emilię Wyrobę i Patrycję Opolkę. Podczas spotkania, młodym i utalentowanym artystkom, po raz pierwszy wręczono Dziecięce Nutki Marzeń, poza tym dwa podziękowania za kontynuowanie tanecznych rodzinnych tradycji oraz srebrne odznaki honorowe za zasługi dla województwa śląskiego dla Pani Barbary Nykiel oraz Pana Andrzeja Koczara. Całość uświetnił występ zespołu LOR z Krakowa, występ byłych Nutek oraz obecnych grup tanecznych zespołu Wesołe Nutki i Klubu Piosenki Ballo. Szczególną uwagę widzów zwróciła inscenizacja Alicja w Krainie Czarów, która na chwilę przeniosła wszystkich zgromadzonych w świat pełen magii. Na zakończenie chętnych poczęstowano jubileuszowym i przepysznym tortem. Następnie odbyła się część nieoficjalna, w trakcie której dzieci pod opieką animatora bawiły się na sali baletowej, natomiast zaproszeni goście na sali plenerowej, gdzie można było podziwiać galerię zespołowych pamiątek i pucharów. Tam też zostały wręczone Nutki Marzeń, dyplomy pamiątkowe dla dawnych Nutek i dyplomy uznania dla dawanych instruktorów oraz podziękowania osobom i instytucjom, które od lat bezinteresownie wspierają działalność zespołu. Natomiast na ręce Pani Marii Kożuch złożono liczne gratulacje i serdeczne życzenia.

W sobotę zespół wraz z zaprzyjaźnionymi grupami z Węgier i Ukrainy udał się do Raciborza, gdzie wspólnie uczestniczyli w koncercie galowym i Międzynarodowym Spotkaniu Artystycznym „Śląsk – krainą wielu kultur”. W barwnym i roztańczonym korowodzie wszyscy podążyli na dziedziniec zamku piastowskiego i tam świetnie się bawili. Wieczorem udali się na kolację nad jezioro w Krzyżanowicach, gdzie przy ognisku wzięli udział w zabawach sportowo – integracyjnych. W niedzielę Klub Piosenki Ballo oraz wszystkie grupy Wesołych Nutek zaprezentowały się przed mieszkańcami Żor i gośćmi Amerykańskiego Parku Rozrywki Twinpigs. Potem wspólnie z rodzicami korzystali z atrakcji miasteczka. W  poniedziałek od samego rana rozpoczął się ciąg dalszy maratonu tanecznego, tym razem tancerze i wokaliści wystąpili dla żorskich przedszkoli i szkół, a wieczorem dla mieszkańców miasta. W ciągu tych pięciu dni, pomimo upalnej pogody, zmęczenia i wytężonej pracy, towarzyszyła nam świetna zabawa, dobry humor i zdrowa rywalizacja. Cieszymy się, że obejrzało nas około 3000 widzów, za co bardzo dziękujemy.