Żorski Rynek pulsujący tańcem…

Taniec nie zna granic to myśl, która 17 i 18 czerwca bieżącego roku towarzyszyła podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Tanecznego Ballo 2016, którego głównym organizatorem było Towarzystwo Wspierania Twórczości Dzieci i  Młodzieży Ballo wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Katowicką SpecjalnąStrefą Ekonomiczną i Miasteczkiem Westernowym. Festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez miasta, został objęty patronatem Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Żory Piotra Kosztyły.

Na Scenie Kina na Starówce przez dwa dni królował taniec – show dance, street dance, taniec współczesny, taniec towarzyski, tańce ludowe, soliści i duety oraz inne formy tańca prezentowane przez artystów z 33 miast z Polski i z zagranicy; Węgier, Ukrainy  i Serbii. Również żorski rynek oraz przyległe uliczki ogarnęło festiwalowe szaleństwo. Rywalizacja była niezwykle widowiskowa i emocjonująca. Liczne korowody przepięknie ubranych tancerzy oraz ich efektowne układy taneczne, które chętnie i licznie prezentowali na płycie rynku, wzbudzały zainteresowanie i przyciągały wzrok mieszkańców naszego miasta.

Podczas tegorocznej edycji występy konkursowe odbyły się na bardzo wysokim poziomie, Szczególną uwagę przykuwał wizerunek sceniczny zespołów oraz oryginalne układy choreograficzne. Uczestników oceniało profesjonalne i znamienite jury w składzie: Anna Śmiganowska, Katarzyna Dziok, Piotr Gaj oraz Dejan Stojadinovic z Serbii. Komisja jednogłośnie przyznała dwie nagrody GRAND PRIX. Jedna trafiła w ręce Zespołu Pieśni i Tańca Sari z Żor, zaś druga do zespołu Beznazwy z Mielca. Obie formacje zaprezentowały swój kunszt taneczny i okazały się bezkonkurencyjne, pozostawiły po sobie niezapomniane wrażenia i wiele pozytywnych emocji.

W trakcie ogłaszania wyników sala kinowa była wypełniona po brzegi – wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na werdykt jury. Przewodnicząca Anna Śmiganowska trzymała zgromadzoną publiczność w napięciu, przekazując wyniki z poszczególnych kategorii. Towarzyszyły temu łzy radości, okrzyki szczęścia, gromkie brawa i ciepłe uściski jury. Radość nie miała końca. Scena zamieniła się w wielki plener fotograficzny pełen pucharów, dyplomów, nagród i roześmianych twarzy zwycięzców i uczestników tego jakże ogromnego przedsięwzięcia. Wysoka frekwencja uczestników przekonuje, że za rok warto powtórzyć to wyjątkowe wydarzenie.

Wspólna zabawa nie odbyłaby się bez pomocy darczyńców, wolontariuszy – harcerzy, rodziców dzieci zespołu Wesołe Nutki oraz pracowników Kina na Starówce i Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Wszystkim bardzo dziękujemy  i ślemy promienne uśmiechy.

Festiwal był dofinansowany z budżetu Urzędu Miasta Żory.