Nutki i goście z Ukrainy i Serbii w Raciborzu

W dniach od 16 do 20 .06. 2016 na zaproszenie Towarzystwa Ballo w naszym mieście przebywał zespół  Kolo – Melenci z Serbii oraz zespół Suziria z Tetyjowa, miasta partnerskiego Żor na Ukrainie. Festiwalowi goście mieszkali w miasteczku Westernowym, w hotelu  oraz u rodzin dzieci z zespołu Wesołe Nutki.Pobyt w Żorach młodzi tancerze rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Miejskiego oraz Muzeum Ognia. Delegacje zespołów spotkały się w KSSE z władzami miasta i przedstawicielami  Towarzystwa Ballo , na którym została omówiona dalsza międzynarodowa współpraca.

W dniach 17 i 18 czewca zespoły uczestniczyły w  XIV Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym, który był wielkim świętem tańca w Żorach. W sobotę w południe dwie grupy taneczne Wesołych Nutek oraz zespól z Serbii i Ukrainy wyjechały do Raciborza na XVI Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „Śląsk – kraina wielu kultur”. Festiwal rozpoczął się barwnym korowodem ulicami Raciborza wraz z międzynarodowymi orkiestrami z Rumunii, Wegier,Włoch , Słowacji i Polski.

Na scenie plenerowej Zamku Piastowskiego odbyły się wspaniałe i kolorowe prezentacje taneczne , które były  okazją do nawiązania kontaktów międzynarodowych, wymianą doświadczeń dla instruktorów, a dla dzieci okazją do nawiązania nowych przyjażni.Każdy zespół otrzymał dyplom, plakat i pyszny poczęstunek.